3 tipy, ako znížiť riziko hypoglykémie počas cvičenia a po cvičení
- Katarína Rerková
- Jul 23, 2017
- 1 min read
V zásade platí, že výber športu je pre každého diabetika, ktorý je dobre liečený, obmedzený iba minimálne. Hlavne, ak sa pri jeho vykonávaní správa zodpovedne. Jediný rozdiel medzi diabetikom a zdravým človekom bez diabetu je v tom, že pri diabete musí človek o športe viac premýšľať, pretože telesná aktivita ovplyvňuje glykémiu.
„Aj pri športovaní zostáva jeden cieľ jasný – mať čo najlepšie glykémie. Na to, aby ste si ich udržali v dobrom rozmedzí, je potrebné zladiť množstvo inzulínu a niektorých druhov perorálnych antidiabetík s príjmom sacharidov a s účinkom fyzického zaťaženia tak, aby ste predišli hypoglykémii.“ [1]

Hypoglykémii sa vieme šikovne vyhnúť tromi spôsobmi:
Zvýšenou konzumáciou sacharidov pred cvičením
Závisí od druhu a dĺžky pohybovej aktivity. Odporúčam pridať jednu/dve sacharidové jednotky a v prípade potreby mať pri sebe pri cvičení ovocný 100% džús a pomaly z neho odpíjať. DIABETIK MUSÍ MAŤ PRI SEBE STÁLE, A NIE LEN KEĎ VYKONÁVA POHYBOVÚ AKTIVITU, RÝCHLY ZDROJ ENERGIE (cukor/hroznový cukor/ovocný džús/ovocie/keksík).
Zníženou dávkou inzulínu/perorálnych antidiabetík pred cvičením
Závisí takisto od druhu a dĺžky cvičenia, ale aj od toho, aké citlivé je vaše telo na inzulín. Odporúčam znížiť dávku o jednu/dve jednotky. S perorálnymi antidiabetikami však osobné skúsenosti nemám, v tomto prípade sa informujte u svojho lekára.
Poprípade kombináciou oboch
Pozor, neprežente to! Radšej si znížte dávku inzulínu o jedno a sacharidy zvýšte o jednu jednotku a ak budete mať pred alebo počas cvičenia málo, viete niečo rýchle zhltnúť. Nevytvárajte si zbytočne vysokú glykémiu tým, že zvýšite veľa sacharidov a znížite veľa dávok inzulínu.
Zdroj: [1] http://dia.hnonline.sk/cvicenie-sport/546255-pohybom-k-lepsej-glykemii
Comments