Glykovaný hemoglobín vs. „Time-in-Range“
- Katarína Rerková
- Jul 14, 2018
- 2 min read
Level glykovaného hemoglobínu sa dlho používal ako najlepšie meradlo diabetického managementu. Toto sa však zmenilo s nástupom CGM (Continuous Glucose Monitoring) a FGM (Flash Glucose Monitoring) prístrojov. Pomocou CGM vieme detekovať nielen priemerný level glykémií, ale aj ich výchylky, čo hrá takisto veľkú rolu v diabetickom managemente.
Ako to funguje?
Tzv. „Time-in-range“ vyhodnocuje percento celkového času, kedy sa glykémia pohybovala v špecifickom rozmedzí (nami zvolené alebo prednastavené). Ukážeme si to na grafe.

Všetky tri čiary reprezentujú priemernú glykémiu o hodnote 8,6 mmol/l, avšak s veľmi rozdielnymi odchýlkami od centrálnej hodnoty. O týchto odchýlkach nám priemerný glykovaný hemoglobín nehovorí nič a predsa všetky tri situácie ústia do odlišnej kompenzácie diabetu. Čím sú glykémie bližšie k centrálnej hodnote (k ideálnej glykémií) bez rôznych výkyvov, tým lepšie je diabetes kompenzovaný.
Väčšina odborníkov sa zhoduje, že naša glykémia by sa mala pohybovať v rozmedzí 3,9 až 10 mmol/l. Tieto hodnoty však musia byť takisto individuálne prispôsobené. Pre mňa osobne je už 3,9 mmol/l málo a preferovanú hladinu som si nastavila od 4,5 do 10,0 mmol/l.
Ako ho merať?
Ak používate CGM alebo FGM, krivka vašich glykémií sa načíta hneď do stiahnutí dát (alebo priložení čítačky k senzoru). Ak však používate glukometer, stanovte si pár dní (napr. 3-4), kedy si urobíte tzv. veľký profil.
To znamená, že si glykémiu zmeriate nasledovne:
1. ráno pred raňajkami
2. 90 min po raňajkách
3. pred obedom
4. 90 min po obede
5. pred večerou
6. 90 min po večeri
7. pred spaním
8. o druhej v noci
9. o 4tej ráno
Zo zistených údajov si už budete vedieť spraviť približnú krivku, alebo iba imaginárne odhadnúť tendenciu hladín glykémie. Môže sa to zdať ako veľa meraní, avšak jedine takto vieme dostať aspoň približný prehľad o (ne)vhodnom nastavení diéty, pohybového režimu, atď.
Čo je teda dôležitejšie: glykovaný hemoglobín alebo „time-in-range“?
Odpoveď Garyho Scheinera, MS., CDE. na túto otázku:
„Nikdy som nebol veľkým fanúšikom používania glykovaného hemoglobínu na hodnotenie kvality kompenzácie diabetu. Jednoducho preto, lebo to reprezentuje priemer...a v priemere môže byť zahrnutých veľa hypoglykémií a hyperglykémií namiesto relatívne stabilných hladín. Nie je to však niečo, čo si nezaslúži žiadnu pozornosť, keďže je silná korelácia medzi levelom glykovaného hemoglobínu a rizikom vzniku diabetických komplikácií.“
zdroje:
https://diabetesstrong.com/how-to-lower-your-a1c/#What%20is%20A1c?
http://www.diakar.cz/images/edukace/brozury/dia_slabikar_sk.pdf
Comments