Koronavírus COVID-19 a diabetici - mali by sme sa obávať?
- Katarína Rerková
- Mar 17, 2020
- 3 min read
Pri aktuálnej situácii ohľadne COVID-19 počúvame stále dookola, že do rizikovej skupiny patria starší ľudia a pacienti s chronickými ochoreniami. Spadáme do rizikovej kategórie aj my, diabetici?
Odpoveď je ÁNO, ale...
...nie sme vo väčšom riziku samotného nakazenia sa, avšak v prípade, že by k tomu došlo, priebeh ochorenia by bol pravdepodobne komplikovanejší a zdĺhavejší.
To sa týka najmä diabetikov, ktorí trpia ďalším pridruženým ochorením, ktoré býva často spôsobené samotným diabetom. Čo sa týka údajov, ktoré pochádzajú z Číny – z viac ako 44 000 potvrdených prípadov bola od 11. februára úmrtnosť diabetikov 7% v porovnaní s 0,9% v prípade zdravých jedincov.

Prečo?
1. Hyperglykémia negatívne vplýva na schopnosť imunitného systému bojovať s infekciou (či už vírusovou alebo bakteriálnou) a takisto predlžuje dobu zotavovania sa a hojenia.
2. Vírusu sa darí v prostredí, kde je zvýšená hladina cukru v krvi.
Ako vidíme, problémom je častá hyperglykémia a zlý management diabetu. Chronická hyperglykémia prispieva k problémom najmä so srdcom a obličkami, čo zhoršuje prognózu pre diabetikov s COVID-19 (podľa International Diabetes Federation až u 40% diabetikov dochádza ku chronickému zlyhávaniu obličiek).
Ďalším negatívnym vplyvom hyperglykémie je zápal, ktorý je často subklinický (to znamená, že nemáte žiadne symptómy). Zápal sám o sebe zhoršuje stav organizmu, vyčerpáva ho a zvyšuje pravdepodobnosť závažnejších komplikácií.
V prípade diabetikov typu 1 je pri vírusových infekciách zvýšené riziko diabetickej ketoacidózy, kedy dochádza k dehydratácii a únikom elektrolytov, čo môže viesť až k život ohrozujúcemu stavu (viac info v predchádzajúcom článku). V prípade prepuknutia sepsy, čo je v podstate otrava krvi, ku ktorej dochádza pri nezvládnutej infekcii, je diabetická ketoacidóza ďalšou komplikáciou.
Ak ste sa práve potešili, pretože máte dobrý management diabetu, musím Vás sklamať. Už len mierne fluktuácie glykémií a len občasné, mierne hyperglykémie nás zaraďujú do rizikovej kategórie, kedy sa z vírusového ochorenia môžeme spamätávať o čosi dlhšie a komplikácie môžu byť vážnejšie, ako u zdravých jedincov. Do kariet nám môže hrať jedine vek a fyzická zdatnosť - ak je človek mladý a v relatívne dobrej kondícii, má všetky predpoklady na to, aby u neho ochorenie prebiehalo rovnako alebo skoro rovnako ako u človeka, ktorý cukrovku nemá.
Čo teraz?
1. Hlavne žiadna prehnaná panika – stres má veľmi negatívny vplyv na náš imunitný systém. Pri jeho pôsobení sa z nadobličky vylučujú kortikoidy, ktoré potláčajú imunitný systém.
2. Vírus sa šíri kvapôčkovou formou a usídľuje sa v pľúcach, preto je potrebné si chrániť nos a ústa. Avšak veľa z nás sa často dotýka svojej tváre rukami, na ktorých sa môže vírus nachádzať po tom, čo sme sa dotkli kontaminovaného objektu alebo osoby. Platia pre nás rovnaké opatrenia, ako pre ostatných – nosiť ochranné rúška, rukavice, často dezinfikovať povrchy, nestýkať sa s veľkým počtom ľudí, držať si odstup, atď. Osobne odporúčam - keď budete nútení ísť na nákup potravín, zoberte si okrem rúška aj ochranné rukavice (ideálne latexové), ktoré po príchode domov môžete vydenzifikovať a umiestniť do sáčku, ktorý zaviažete a vyhodíte do koša.
3. Dajte si extra záležať na dobrej diabetickej kompenzácii!!! To znamená, že ideálne je mať hladiny od 4,0 do 7,0 mmol/l.
4. Vírusy nemajú radi teplo. Pite teda teplý zázvorový alebo bylinkový čaj a snažte sa chodiť často na slnko.
5. Konzumujte viac čerstvej zeleniny a ovocia a snažte sa o vyváženú stravu. Je dôležité, aby sme dodávali telu správne palivo - potom môže aj správne fungovať. Pre viac info odporúčam nasledujúce články:
6. V prípade potreby a lepšieho pocitu môžete užívať vitamínové a výživové doplnky. Osobne odporúčam echinaceu (čaj alebo extrakt) a rôzne komplexné výživové doplnky, kde nájdete mix viacerých vitamínov.
6. Pravidelne vetrajte.
7. Doprajte si kvalitný spánok a odpočinok. Nedostatok spánku negatívne vplýva na imunitný systém.
8. Venovať sa (doma alebo v prírode, kde nikto nie je!!!) pohybovej aktivite, ideálne intenzívnejšej, pri ktorej pocítime dočasné zvýšenie tepu a telesnej teploty. Jednak tým zvyšujeme svoju fyzickú zdatnosť, takisto sa zvýšenou mierou dýchania pomáhajú "vyplavovať" baktérie z pľúc a dýchacích ciest. Takisto sa zdá, že krátkodobý nárast teploty počas a po cvičení môže mať podobný efekt, ako horúčka - pomáha telu bojovať s infekciou. (Samozrejme ak už chorí ste, tak intenzívnym cvičením by ste si iba ublížili. Vtedy treba rozhodne ostať v posteli.)
zdroje:
Comments