Nádcha, chrípka a žalúdočný vírus. Ako to ovplyvní moju glykémiu, a teda aj môj život?
- Katarína Rerková
- Mar 4, 2020
- 2 min read
Nádcha
Veľmi pravdepodobným vplyvom nádchy na metabolizmus bude dočasná znížená citlivosť tkanív na inzulín – to znamená, že bude potrebné zvýšiť bazálnu dávku inzulínu o 10-25%. V prípade Medtronic pumpy nájdete takéto nastavenie už prednastavené medzi predvolenými dočasnými bazálmi. Ak ste na perách alebo to vo svojej pumpe neviete nájsť, je vhodné sa obrátiť na svojho lekára. Na druhej strane, mnoho ľudí pri prechladnutí stratí chuť do jedla. To by znamenalo, že nemusíte zvyšovať dávku inzulínu, stačí znížiť príjem sacharidov pri každom jedle o 0,5 až 1 SJ. Ak si kupujete v lekárni voľnopredajné lieky, vždy upozornite farmaceuta na to, že ste diabetik – veľa sirupov totiž obsahuje cukor, preto je väčšou istotou užívanie skôr perorálnych liečiv (t.j. „tabletky“) ako sirupov.
Chrípka
Asi všetci vieme, že nádcha máva miernejší priebeh ako chrípka. Chrípku, na druhej strane, môže sprevádzať aj bolesť tela a kĺbov, horúčka a pocit celkového vyčerpania. Počas chrípky dochádza často ku ketoacidóze, na čo by si diabetik mal dávať extra pozor, nakoľko to môže vyústiť až do život ohrozujúceho stavu. Aj preto treba dbať na príjem dostatočného množstva tekutín, kontrolovať zvýšenú teplotu a glykémiu, v krajnom prípade siahnuť po nejakom antipyretiku (=liek, ktorý znižuje horúčku). (Horúčka sprevádzajúca ochorenie nie je vyslovene zlá, pretože pomáha telu bojovať s infekčným agensom. Rýchlo sa dopovať paralenom pri teplote 37,5 teda nie je najlepším riešením.)
Diabetická ketoacidóza
Diabetická ketoacidóza je stav ku ktorému dochádza vtedy, ak telo trpí nedostatkom inzulínu. Deje sa tak veľmi často pri novodiagnostikovaných diabetikoch, ale aj pri infekčných ochoreniach a iných stresových situáciách alebo v prípade, že nedôjde k podaniu dostatočnej dávky inzulínu či už z dôvodu upchatia kanyly alebo inej „technickej príčiny“. Keďže nemáme dostatok inzulínu, glukóza sa nedostáva do buniek a tie „hladujú“. Napriek tomu, že v krvi je reálne glukóza zvýšená (bunky si „myslia“, že je jej málo, lebo sa do nich nedostáva), dôjde k vylúčeniu hormónov, ktoré iniciujú ďalšie zvyšovanie glukózy v krvi. Dostávame sa do začarovaného kruhu, ktorý je potrebné pretnúť. Ako v tomto prípade postupovať? Ako už bolo spomenuté, potrebujete doplniť inzulín do tela. V prípade diabetickej ketoacidózy však dochádza aj k dehydratácii a zníženiu koncentrácie minerálov v tele, a preto je taktiež potrebné veľa piť. Tu je mini návod čo robiť, ak zaznamenáte zvýšené množstvo ketónov v moči pomocou testovacích prúžkov.

- Ak sú hodnoty len mierne zvýšené (svetlo ružová na prúžku) – zjedzte 1-2 SJ, pichnite si zodpovedajúcu dávku inzulínu, ale hlavne pite veľa vody
- Ak sú hodnoty veľmi zvýšené – okamžite kontaktujte svojho lekára, pite veľa vody
Ak si nie ste istý akú dávku inzulínu si dopichnúť, kontaktujte svojho diabetológa.
Žalúdočný vírus
Pri žalúdočnom víruse je problémom zvracanie a následné hypoglykémie. Preto je v takomto prípade, kedy nedokážete prijať adekvátne množstvo sacharidov, dôležité ubrať z dávok inzulínu – aby ste predišli hypoglykémii. POZOR – je potrebné, aby ste inzulín nevynechali úplne. Určitú dávku inzulínu v tele potrebujete mať a ak nenosíte senzor alebo to už nemáte „v oku“, je najlepšie kontaktovať Vášho diabetológa.
Ďalšou, avšak vážnejšou komplikáciou je situácia, kedy neviete prijať a udržať ani tekutiny – vzniká dehydratácia organizmu, čo môže viesť až k diabetickej ketoacidóze. V tomto prípade treba ísť bezodkladne na pohotovosť, kde Vám intravenózne (do žily) podajú fyziologický roztok s elektrolytmi, prípadne aj roztok glukózy a k tomu inzulín – jednoducho sa o Vás postarajú.
Comments