top of page

Vysoký glykovaný hemoglobín a jeho znižovanie

  • Writer: Katarína Rerková
    Katarína Rerková
  • Jun 26, 2018
  • 5 min read

Vysoký level glykovaného hemoglobínu zvyšuje riziko vzniku diabetických komplikácií. Naopak, zníženie glykovaného hemoglobínu na odporučený level viditeľne zníži riziko diabetických komplikácií, a to nasledovne:

riziko ochorenia očí: - 76%

riziko ochorenia obličiek: - 50%

riziko ochorenia nervov a nervovej sústavy: - 60%

riziko kardiovaskulárnych ochorení: - 57%

Inými slovami, dosiahnutie odporúčaných levelov glykovaného hemoglobínu je pre diabetikov jeden z najlepších spôsobov, ako si dlhodobo udržať zdravie.

Je tu však jeden háčik. Čím bližšie sa dopracujeme k odporúčanému levelu, tým menej benefitov dostaneme jeho znižovaním. Čo mám tým na mysli? Ak napríklad znížime svoj glykovaný hemoglobín z 12% na 11%, pocítime oveľa viac benefitov ako keď ho znížime z 7% na 6%. To však neznamená, že by sme sa ho nemali snažiť znižovať, treba však vedieť, kedy to začína byť kontraproduktívne. Ak máme výsledný level glykovaného hemoglobínu príliš nízky, môže to napríklad znamenať častý výskyt hypoglykémií.

Ak Vás však nízky glykovaný hemoglobín netrápi - práve naopak - tu je mini návod, ako ho znížiť:

1. Zadefinujte si hlavné body

Na začiatok je dôležité prísť na to, PREČO je Váš glykovaný hemoglobín vyšší, ako by ste si predstavovali. Jediná možnosť, ako sa dá na to prísť, je častý monitoring glukózy a následné zhodnotenie diétneho režimu, pohybovej aktivity, inzulínových dávok, atď. Tento krok je najvhodnejšie robiť spoločne s lekárom alebo iným medicínskym špecialistom.

Ak používate CGM (Dexcom, Medtronic) alebo FGM (FreeStyle Libre), máte to jednoduché. Viete sa bez problémov pozrieť na 7, 30 alebo 90-dňové dáta a grafy. Môžete prísť napríklad na to, že sa dostávate do hyperglykémie medzi 1-5 hodinou ráno, ráno po prebudení (tzv. „Dawn Phenomenon“) alebo po každom jedle. Takisto je veľká pravdepodobnosť hypoglykémií po cvičení. Je takisto možné, že Vaše glykémie sú celkovo zvýšené. V tomto prípade by bolo vhodné upraviť dávky liekov (odporúčam konzultovať s lekárom).

2. Vytvorte si nový plán alebo prerobte ten starý

Po tom, ako prídete na to, kde sa pohybuje Vaša glykémia v rôznom čase a akú má tendenciu, môžete začať konať.

Každú zmenu odporúčam konzultovať s Vašim lekárom. Ten by mal prísť s najlepším riešením práve pre Vás (a s takým, ktoré by Vám nemuselo ani napadnúť). Niektorým diabetikom (nezávisle od typu) je prepísaný Metformin na zvládnutie „Dawn fenoménu“ (vysoké ranné glykémie nesúvisiace s prijímom potravy). V niektorých prípadoch stačí len jednoducho upraviť dávky inzulínu (či už denného alebo nočného) alebo podiel sacharidy:počet inzulínových jednotiek (celkový alebo iba pri niektorých jedlách).

Je však veľmi dôležité poznamenať, že to, že potrebujete zmeniť dávky inzulínu neznamená zákonite, že ste zlyhali alebo že niečo robíte zle. Ja si osobne prispôsobujem inzulínové dávky plus mínus o 3 jednotky, v závislosti od toho, čo idem zjesť, či idem vykonávať nejakú pohybovú aktivitu alebo som ju vykonávala, či ma čaká niečo stresujúce, či idem cestovať... Vecí, ktoré priamo ovplyvňujú glykémiu je nespočetne veľa a (bohužiaľ) veľa z nich nevieme častokrát predpovedať. Preto sa osobne nebránim ani tzv. „dopichnutiu“ 1-2 jednotiek inzulínu mimo stanovený čas, ak to potrebujem.

3. Výživa a diéta

Sacharidy

Sacharidy ovplyvňujú glykémiu v najväčšej miere. Práve preto môže veľa diabetikom vyhovovať stredne až nízko-sacharidová strava s veľkým obsahom vlákniny, ktorá spomaľuje proces uvoľňovania glukózy do krvi, a teda nárast glykémie je relatívne pomalý a stabilný. Môže sa zdať, že ideálnym riešením pre diabetikov je ketogénna strava, avšak opak je pravdou. Pomocou ketogénnej stravy sa viete dopracovať ku skvelým výsledkom, avšak tento stav je iba krátkodobý (max. 6 mesiacov). Potom nastáva proces vytvárania tzv. inzulínovej rezistencie kvôli zvýšenému podielu tukov, ktoré sa v tejto strave konzumujú. To vedie k rôznym nebezpečným komplikáciám.

Ďalšia zaujímavá vec je, že rôzni ľudia reagujú na niektoré sacharidové jedlá rozlične (napr. ovsené vločky alebo sladké zemiaky). Niektorým ovsené vločky spôsobujú malý nárast glykémie a niektorým glykémia vyrastie nebezpečne vysoko. Je preto vhodné si odsledovať, ktoré sacharidové jedlá Vám spôsobujú rýchly nárast glykémie a tieto obmedzovať.

Proteíny a tuky

Hoci sacharidy ovplyvňujú glykémiu najviditeľnejšie, aj proteíny a tuky majú aký-taký vplyv na jej hladinu. Ide najmä o to, že ak sú konzumované so sacharidmi, spomalia uvoľňovanie glukózy a jej nárast. Je teda možné, že ak zjete čistý varený zemiak, glykémia sa Vám zvýši hneď po jedle, ale ak si naň dáte maslo a k tomu ešte nejaké mäso, najvyšší nárast zaznamenáte oveľa neskôr. Takisto považujem za veľmi trefnú myšlienku Dr. Sheri Colberga, ktorý si myslí, že uvažovania len o sacharidoch v rámci dózovania inzulínu a diabetického managementu sú zastaralé a neefektívne a skôr by sme sa mali zamerať na celkové množstvo prijatých kalórií.

4. Pohybová aktivita

Kardio

Rôzne typy kardio aktivity (rýchla chôdza, jogging, plávanie, bicyklovanie, tanec, atď.) patria medzi skvelé formy pohybovej aktivity a už len 20-30 minút denne vie viditeľne ovplyvniť celkové zdravie, glykovaný hemoglobín a celkovú kompenzáciu diabetu. Striedme kardio jednak znižuje glykémiu počas cvičenia, no takisto zvyšuje citlivosť na inzulín neskôr po cvičení (približne po dobu 36 hodín), takže potrebujeme menej inzulínu.

Vo väčšine prípadov je vhodné upraviť dávku (znížiť) inzulínu pred cvičením alebo prijať zopár sacharidových jednotiek, aby sa predošlo hypoglykémii počas a po cvičení.

Posilňovanie

Ako sme si spomenuli, kardio znižuje glykémiu počas cvičenia a zvyšuje inzulínovú citlivosť približne 36 hodín po cvičení. Rôzne druhy posilňovania (či už s vlastnou váhou alebo so závažím) však zvyšujú inzulínovú citlivosť na oveľa dlhšie. Ide o to, že čím väčší svalový objem máme, tým viac svalového glykogénu vieme uložiť a tým vyššia je aj naša inzulínová senzitivita. Výsledok je taký, že potrebujeme menej inzulínu, čo so sebou prináša značné výhody. Ak si teda tréningový plán správne rozvrhneme, vieme si takto znížiť hodnoty glykémie a potrebný inzulín celkovo, nie len na 36 hodín.

Dávam však do pozornosti, že niektorým diabetikom môže počas posilňovania (najmä intenzívneho) glykémia stúpnuť. Je to spôsobené uvoľnením zásobného glykogénu z pečene, poprípade aj vyplavením stresových hormónov. Preto ak plánujete intenzívne posilňovanie, súťažné športovanie alebo iný typ pohybu, ktorý viete, že so sebou prinesie aj určitý level stresu (oficiálne by sme takéto športy vykonávať nemali, ale budiš), je vhodné neznižovať dávku inzulínu pred cvičením.

Ako rýchlo si viem znížiť hladinu glykovaného hemoglobínu?

Pretože level glykovaného hemoglobínu odzrkadľuje priemerné glykémie za uplynulé 2-3 mesiace, je teoreticky možné znížiť jeho hladinu za túto spomínanú dobu. Nie je však vhodné znížiť hladinu glykovaného hemoglobínu príliš rýchlo, a to z dôvodov, ktoré popisuje Dr. Peters:

„Ak si znížite hladinu glykovaného hemoglobínu príliš rýchlo, môže nastať veľa komplikácii, napríklad naberanie hmotnosti či celková bolesť tela. Takisto môže nastať krvácanie do retiny (zadná časť oka), čo vedie k slepote. Ďalej to môže spôsobiť bolestivú neuropatiu, ktorej sa už nezbavíte. Pre novo-diagnostikovaných pacientov platia síce trochu iné pravidlá, ale ak sa bavíme všeobecne, nikto by sa nemal pokúšať znížiť svoj glykovaný hemoglobín z 11% na 6% rapídnou rýchlosťou. Dosiahnutie nižšieho čísla príliš rýchlo by v tomto prípade urobilo viac škody ako úžitku.“

zdroje:

https://diabetesstrong.com/how-to-lower-your-a1c/

http://www.diakar.cz/images/edukace/brozury/dia_slabikar_sk.pdf

https://www.masteringdiabetes.org/scienceofa1creplay/

コメント


© 2023 by Name of Site. Proudly created with Wix.com

  • Facebook Social Icon
  • YouTube Social  Icon
bottom of page