top of page

Mýty o stévii (čiastočne) vyvrátené!

  • Writer: Katarína Rerková
    Katarína Rerková
  • Jul 5, 2018
  • 4 min read

Stéviu milujem. Preto neznášam, keď sa po internete šíria rôzne falošné správy o tom, aká je nebezpečná a čo všetko spôsobuje. Rozhodla som sa teda bližšie popísať, koľko je pravdy na daných výrokoch a čoho sa reálne môžeme obávať (samozrejme, že pár vecí sa nájde).

100%ný extrakt zo stévie bez pridaných sladidiel. Tento je dokonca s príchuťou karamelu. Mňam!

Na obrázku: 100%ný extrakt zo stévie bez pridaných sladidiel. Tento je dokonca s príchuťou karamelu. Mňam!

1. „Stévia je mutagénom a je nebezpečná.“

V roku 1985 vyšla štúdia, ktorá dokazovala, že steviol je mutagénom. Táto štúdia bola však neskôr kritizovaná za spôsob vyhotovenia.

V roku 1991 bola podaná anonymná sťažnosť na používanie stévie na úrad pre Kontrolu potravín a liečiv (FDA) v USA, ktorý stéviu označil za nebezpečný potravinový doplnok a zakázal jej dovoz. FDA svoje rozhodnutie zdôvodnila tým, že toxikologické testy nie sú dosť presvedčivé a látka nie je bezpečná. Aj napriek tomu, že sa látka používa od roku 1958 a nevyskytli sa žiadne zdravotné komplikácie, nebola látka schválená na ďalšie používanie.

Do roku 1994 bola stévia označovaná ako nebezpečná a jej predaj bol zakázaný. V roku 1995 bola reevidovaná a mohla sa predávať na liečebné účely, ale nie ako potravinový doplnok. Nejasnosti ohľadom vzniku mutagénov metabolickými pochodmi u zvierat a ľudí vtedy presvedčili Európsku úniu o predĺženie zákazu. Štúdia vykonaná v roku 2006 Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) odporučila opäť látku predávať ako potravinový doplnok.

Na internete nájdete aj rôzne teórie o tom, ako sa potravinárske spoločnosti či zubní lekári proti stévii spikli a ako „európska cukrárska loby predsa nemôže dopustiť, aby repný cukor vytlačili iné formy sladidiel“. Nakoľko sú to všetko len domienky a žiadne fakty (i keď, ako sa vraví, bez vetra sa ani lístok nepohne...), túto otázku nechám na zváženie čitateľa.

Faktom však ostáva, že domáce pestovanie stévie, ktoré je veľmi jednoduché, môže byť nebezpečné. „Domáce pestovanie stévie nie je bezpečné. Jej listy totiž obsahujú rizikové mutagény a nemali by sa konzumovať či používať na sladenie.“ – MUDr. Bukovský. Na to, aby bolo sladidlo bezpečné, potrebujú zozbierané lístky prejsť lúhovaným a ostatnými chemickými procesmi.

2. „Stévia poškodzuje obličky“

Keďže sa stévia považuje za diuretikum, vedci si pôvodne mysleli, že dlhodobá zvýšená konzumácia by mohla mať negatívny dopad na obličky. Zatiaľ sa tak nepotvrdilo, práve naopak. Nedávne štúdie dospeli k záveru, že stévia môže predchádzať ochoreniam obličiek – konkrétne v štúdii uskutočnenej v roku 2013 sa zistilo, že stévia dokáže znížiť rast cysty v obličkových bunkách.

3. „Stévia spôsobuje gastrointestinálne problémy“

Čiastočne. Nepotvrdilo sa, že by stévia ako taká spôsobovala gastrointestinálne problémy. Naopak, viaceré štúdie, ktorých predmetom skúmania boli bunkové kultúry hlodavcov a ľudí, preukázali potenciálne gastrointestinálne prínosy steviolových glykozidov. Ukázalo sa, že použitie stévie pomáha obmedzovať a znižovať hnačku a príznaky syndrómu dráždivého čreva (IBS).

To, čo môže spôsobiť gastrointestinálne problémy, sú pridané cukrové alkoholy, ktoré sa veľakrát pridávajú do sladidla kvôli horkastej chuti stévie. Pravda je taká, že na trhu dostanete len málo sladidiel, ktoré ako sladidlo obsahujú iba glykozidy stévie. Tejto problematike sa budeme venovať neskôr.

Napriek tomu, že precitlivenosť na cukrové alkoholy ako také je vzácna, môže zahŕňať symptómy ako nevoľnosť, vracanie, tráviace ťažkosti, kŕče a nadúvanie.

4. „Stévia je alergénom“

Podľa analýzy z roku 2015 je veľmi málo hlásených prípadov alergií na stéviu. FDA aj Európska komisia dospeli k záveru, že počet jedincov, ktorí sú precitlivený na stéviu alebo s rizikom alergickej reakcie na ňu, je nízky.

5. „Stévia spôsobuje hypoglykémiu“

Hoci stévia môže pomôcť kontrolovať hladinu cukru v krvi u ľudí s cukrovkou, taktiež sa kedysi myslelo, že dlhodobá alebo nadmerná konzumácia stévie môže spôsobiť hypoglykémiu. Toto sa odvtedy ukázalo ako nepravdepodobné, s výnimkou jedincov s abnormálne nízkou hladinou cukru v krvi (ktorí ju majú nízku tak či tak)

6. „Stévia znižuje tlak“

Áno. Stévia pôsobí ako vazodilatátor – rozširuje cievy a tým znižuje celkový krvný tlak. S nadmerným dlhodobým užívaním teda môže spôsobiť zdravotné komplikácie ľuďom, ktorí mávajú problémy s nízkym krvným tlakom.

7. „Stévia spôsobuje poruchy endokrinného systému“

Áno, môže. Ako typ steroidu, steviolové glykozidy môžu interferovať s hormónmi, ktoré sú kontrolované endokrinným systémom. V štúdii z roku 2016 sa zistilo, že bunky spermií vystavené účinkom steviolu zaznamenali zvýšenie produkcie progesterónu.

8. „Stéviu nemôžu jesť tehotné ženy“

Pri konzumácii nízkych dávok sa stévia nepovažuje za nebezpečnú pre tehotné ženy. Výskumy ukázali, že neovplyvňuje výsledky tehotenstva a taktiež je netoxická pre plodové tkanivo. Ukázalo sa však, že niektoré pridané sladidlá vo výrobkoch so stéviou sú spojené s vážnymi komplikáciami a môžu spôsobiť abnormality pri narodení - pozor si treba dávať hlavne na sacharín.

Kto by ju nemal užívať?

Stéviu by dlhodobo nemali užívať ľudia s chronicky nízkym krvným tlakom. Takisto sa môže výnimočne vyskytnúť alergická reakcia. Ak nízky krvný tlak nemávate, ani ste nepocítili žiadnu alergickú reakciu, stévia je pre vás pravdepodobne vhodná. Ak by ste však pocítili nejaké vedľajšie účinky, vždy je lepšie danú situáciu prejsť s lekárom a prípadne stéviu vylúčiť z jedálnička.

Pozor však na...

Ako vidíme, viaceré štúdie potvrdili, že užívanie stévie je bezpečné a keď si to porovnáme s bielym cukrom alebo inými sladidlami, je to snáď najlepšia voľba. Na čo však chcem upozorniť je, aby ste si vždy predtým, ako si stéviu kúpite, prečítali zloženie. Väčšina bežne dostupnej stévie (v Tescu, DM alebo aj lekárni) neobsahuje ani 1% čistej stévie! Ostatné zloženie tvoria rôzne sladidlá a tie už môžu byť pri nadmernej konzumácii nebezpečné. Ja osobne kupujem overený produkt z bio obchodu Vitalis na Kamennom námestí v Bratislave, ale verím, že veľa skvelých produktov nájdete aj inde. Netreba sa však nechať zmiasť a vždy čítať zloženie.

Na obrázku: V ľavo 100ný extrakt zo stévie bez pridaných sladidiel kupovaný v obchode Vitalis, v pravo sladidlo s mizivým obsahom stévie kupované v lekárni.

Aký je teda záver?

Záver nechávam na vašom uvážení – niektorým ľuďom napriek všetkým výhodám stévia proste nechutí a preto ju konzumovať nechcú. Zo sladidiel je to moje číslo 1 a pre diabetikov je skvelá, pretože vo svojej čistej forme nezvyšuje krvný cukor. Dávam si ju do rannej ovsenej kaše, niekedy do kávy a ak sa rozhodnem piecť, tvorí moju najzákladnejšiu prísadu.

Zdroje:

http://vysetrenie.zoznam.sk/cl/1000654/1668123/Nie-je-vsetko-zlato--co-sa-blysti--Temna-stranka-stevie--o-ktorej-vie-malokto

https://sk.wikipedia.org/wiki/St%C3%A9via_cukrov%C3%A1#Zdravotn%C3%A1_problematika

http://www.pluska.sk/zena/zdravie/stevia-zdravsia-sladsia-nahrada-cukru-moze-byt-nebezpecna.html

https://www.peknetelo.eu/stevia/stevia-cukrova/

コメント


© 2023 by Name of Site. Proudly created with Wix.com

  • Facebook Social Icon
  • YouTube Social  Icon
bottom of page