Sladidlá - ktoré sú NAOZAJ vhodné pre diabetikov?
- Katarína Rerková
- Jul 5, 2018
- 5 min read
Podľa FDA sú sladidlá „...bežne využívané ako náhrada cukru z toho dôvodu, že hoci ich sladivosť je vyššia, pri pridávaní do potravín zvyšujú ich kalorickú hodnotu len málo alebo vôbec.“ Z toho vyplýva, že med a Agáve sirup do tejto kategórie nepatria. Napriek tomu považujem za vhodné ich na úvod spomenúť, pretože na internete sem-tam narazíte na tvrdenia typu „Diabetici môžu používať med“ alebo „Med nezvyšuje krvný cukor“. Aby sme sa vyhli zbytočnému chaosu, rozdelila som náhrady cukru do troch kategórií – tie, ktoré rapídne zvyšujú krvný cukor, tie, ktoré mierne ovplyvňujú krvný cukor a tie, ktoré krvný cukor neovplyvňujú. V článku sa teda zameriavam najmä na vplyv sladidiel na krvný cukor. To, či sú zdravou náhradou cukru si detailnejšie rozoberieme v inom článku.

1. Náhrady cukru, ktoré rapídne zvyšujú krvný cukor
1. Med
Med je tvorený približne rovnakým pomerom fruktózy a glukózy. Hoci obsahuje aj vodu, iné druhy cukrov, vitamíny, minerálne látky, enzýmy, hormóny, inhibítory, peľ a organické farbivá, faktom ostáva, že viditeľne zvyšuje glykémiu.
Štúdia publikovaná v októbri roku 2015 v Journal of Nutrition potvrdzuje, že v prípade, ak bol subjektom podaný med, trstinový cukor alebo kukuričný sirup s vysokým obsahom fruktózy, výsledná glykémia po konzumácii bola približne rovnaká.
Jedinou výhodou z glykemického pohľadu je to, že keďže je med trochu sladší ako biely cukor, môžete ho použiť menej a výsledná miera sladkosti bude približne rovnaká. Môže byť ideálna voľba pri hypoglykémii, na bežné konzumovanie ho však neodporúčam.
2. Agáve sirup
Ako komentoval Dr. Jonny Bowden: ,,...je to prakticky vysoko-fruktózový kukuričný sirup, ktorý sa hrá na zdravú potravinu“. Agáve sirup sa označuje ako „zdravá potravina“, dokonca aj ako „vhodné sladidlo pre diabetikov“, z toho dôvodu, že má nižší glykemický index ako biely cukor alebo med. Práve pri tomto sladidle vieme nájsť protichodné tvrdenia rôznych odborníkov.
Výhodou agáve sirupu je, že má všestranné použitie v kuchyni a je to čisto prírodné sladidlo – je to prakticky šťava z kaktusu, ktorá vyteká z rastliny po narezaní listov.
Okrem toho, ako vraví MUDr. Alexandra Danningerová-Molnárová: „Sirup z agáve obsahuje ešte aj zvyškové množstvo inulínu, ktorý podporuje zdravú črevnú mikroflóru a tým aj správnu činnosť čriev. Je ľahko stráviteľný, pomáha činnosti žlčníka, tráveniu tukov a pôsobí preventívne pri zanášaní ciev vplyvom cholesterolu.“ Čo je však pre diabetikov podstatnejšie, jeho zloženie tvorí takmer 90% fruktóza, ktorá má rovnakú kalorickú hodnotu ako glukóza. Niektorí odborníci považujú čistú, izolovanú fruktózu za najväčšieho nepriateľa zdravia, keďže viditeľne napomáha ukladaniu tukov do pečene a tak následným komplikáciám (vrátanie inzulínovej rezistencie a diabetu typu 2). Zo skúseností však viem povedať, že hoci má nižší glykemický index, krvný cukor ovplyvňuje, a to viditeľne. NEODPORÚČAM ho teda konzumovať denne, i keď fakt, že je to čisto prírodné sladidlo, ho môže z niektorých uhlov pohľadu stavať pred niektoré umelé sladidlá. Z pohľadu vplyvu na krvný cukor však nie je vhodný.
2. Náhrady cukru, ktoré nezvyšujú krvný cukor
1. Stévia
Stéviu milujem. Zvyknem si ju dávať do rannej ovsenej kaše, niekedy do kávy a ak sa rozhodnem piecť alebo pripravovať nejaký dezert „na zdravý spôsob“, tvorí jeho základnú ingredienciu.
Stévia ako sladidlo je na rozdiel od cukru takmer nekalorická, neprispieva k tvorbe zubného kazu a je vhodná aj pre diabetikov. V novembri 2011 bola stévia v Európskej únii schválená ako prídavná látka do potravín pod označením E960. Cení sa nielen kvôli jej vysokej sladivosti, ale aj liečivým účinkom.
Pre nás diabetikov je najdôležitejšie, že vôbec nezvyšuje krvný cukor (POZOR – iba v prípade, ak sa bavíme o rastlinnom extrakte bez pridaných umelých sladidiel), ba dokonca štúdie ukázali, že stévia zvýšila citlivosť na inzulín u pokusných myší a môže dokonca zvýšiť produkciu inzulínu. Tým napomáha k zníženiu prejavov cukrovky 2. typu a jej metabolických prejavov. Predbežné štúdie na ľuďoch ukázali, že môže redukovať hypertenziu, ale iná štúdia to neskôr vyvrátila.
Ak si však kliknete do vyhľadávača názov „stévia“, ako prvé sa objavia názvy článkov typu „stévia môže byť nebezpečná“ alebo „temné stránky stévie“.
Keďže vyslovene NEZNÁŠAM tieto prikrášlené a preobrátené tvrdenia, ktoré nemajú za lubom nič iné, len upútať pozornosť čitateľa (v skutočnosti spôsobujú iba väčší chaos v oblastí zdravia a výživy) rozhodla som sa, že v samostatnom článku bližšie popíšem dôvody, prečo takéto mýty vznikli. Článok nájdete TU.
2. Sladidlo Monk Fruit
Osobne som toto sladidlo nikdy nevyskúšala. Jedná sa o výťažok z plodu ovocia Luo Chan Kuo, po slovensky z moruše. Malo by mať ovocnejšiu chuť ako stévia, preto je to super voľba pre tých, ktorým chuť stévie nevyhovuje. Okrem toho, že neobsahuje žiadne kalórie ani sacharidy, má aj veľa prospešných účinkov pre zdravie. S týmto sladidlom som sa však doteraz nestretla v žiadnom obchode (možno som si ho len nevšimla), a preto budem rada, ak v prípade, že viete o mieste, kde sa dá kúpiť, ma kontaktujete. Ďakujem 😊.
3. Sukrín
Sukrín je prírodné sladidlo na báze erytritolu. Najväčším jeho prínosom je, že chutí takmer presne rovnako ako biely cukor a pritom nezvyšuje glykémiu. Je preto vhodný do pečenia a varenia (úprimne, niektoré recepty, ktoré používajú stéviu ako sladidlo, proste rovnako nechutia...aj keby som sa na hlavu postavila) pre diabetikov, ale aj pre ľudí trpiacich kandidózou, pri sacharidovej diéte a všade tam, kde je potreba obmedziť prísun kalórií. A keďže neobsahuje žiadnu fruktózu a v ľudskom tele sa na ňu ani nemení, je možné ho používať aj pri alergii na fruktózu. Ja osobne používam iba výnimočne.
4. Umelé sladidlá (schválené FDA)
Nasledujúci zoznam obsahuje niekoľko FDA povolených umelých sladidiel. Žiadne z nich by nemalo viditeľne ovplyvňovať glykémiu, ale ich účinok na zdravie je hodne diskutovaný. V článku túto tému rozoberať nechcem, ale osobne si myslím, že je vždy lepšie držať sa prírodných produktov, najmä ak máme na výber.
acesulfanK
aspartam
sacharin
sukralóza
neotam
3. Náhrady cukru, ktoré mierne zvyšujú krvný cukor
Tieto sladidlá sa často využívajú v potravinách, ktoré sú označované ako „diétne“ alebo ako „bez cukru“. Z chemickej stránky sú to cukrové alkoholy. FDA cukrové alkoholy definuje ako „...cukrové alkoholy sú menej kalorické ako biely cukor, nezvyšujú riziko zubného kazu a krvný cukor zvyšujú len mierne“.
Medzi najviac používané patria napr. maltitol, sorbitol, erytritol, izomalt, atď. Hoci glykémiu zvyšujú menej ako biely cukor, sú to laxatíva, takže vo zvýšenej konzumácii sa neodporúčajú. Aj v tomto platí pravidlo individuality, čo znamená, že každý na ne reaguje inak. Niekomu nerobí dobre ani malá dávka a iný človek s nimi problém nemá.
Cukrové alkoholy obsahujú približne 2,5 kalórií/gram, pričom biely cukor obsahuje 4 kalórie/gram. Prechodom z cukru na cukrové alkoholy by ste teda ušetrili hodne veľa kalórií. Pripomínam však, že stále sú tu aj prírodné alternatívy, ktoré obsahujú minimum kalórií a minimálne vedľajšie účinky.
Takže aký je záver?
Osobne si myslím, že čím viac sa budeme držať prírodných produktov, tým lepšie. Keďže sa na trhu dajú bežne kúpiť prírodné alternatívy cukru, ktoré nezvyšujú glykémiu, nevidím dôvod používať umelé sladidlá alebo cukrové alkoholy. Ak vám však z rôznych dôvodov tieto prírodné alternatívy nevyhovujú, umelé sladidlá a cukrové alkoholy sú pre diabetikov z pohľadu glykemickej rovnováhy stále lepšie ako biely cukor. Z rovnakého dôvodu nie sú pre diabetikov vhodné ani rôzne sirupy. Med pre jeho ostatné prospešné účinky pre zdravie odporúčam len v stave hypoglykémie.
Zdroje:
https://zena.sme.sk/c/20281082/nenechajte-sa-zmiast-su-agavove-ryzove-ci-datlove-sirupy-naozaj-zdrave.html
https://sk.wikipedia.org/wiki/St%C3%A9via_cukrov%C3%A1
https://choosegreen.cz/prirodni-sladidla-ktera-mozna-neznate/
http://www.diakar.cz/images/edukace/brozury/dia_slabikar_sk.pdf
https://diabetesstrong.com/how-natural-artificial-sweeteners-affect-blood-sugar/
Comentários