top of page

Čo je to glykovaný hemoglobín?

  • Writer: Katarína Rerková
    Katarína Rerková
  • Jun 24, 2018
  • 2 min read

Test glykovaného hemoglobínu (označuje sa aj skratkou HbA1c) sa používa na stanovenie priemernej glykémie za posledné 2-3 mesiace. V realite však výsledné číslo najviac ovplyvňuje posledný týždeň/dva týždne pred odobratím krvi.

Jeho hodnota (alebo level) patrí medzi najdôležitejšie ukazovatele kompenzácie diabetu. Glykácia hemoglobínu v tele vzniká tak, že sa glukóza naviaže na hemoglobín (proteín, ktorý tvorí prevažnú časť sušiny červených krviniek). Čím je vyššia glykémia, tým väčšie množstvo glykovaného hemoglobínu v tele máme. Glukóza sa na hemoglobín môže naviazať iba dočasne, a to v prípade, ak hyperglykémia netrvá dlho, alebo natrvalo, ak je hyperglykémia dlhodobá.

Proces glykácie má veľký vplyv aj na kardiovaskulárny a cievny systém, kedy pod vplyvom naväzovania sa glukózy na štruktúry cievnej steny daná cieva zhrubne alebo sa môže vyduť. Takto vznikajú cievne zmeny, ktoré obmedzujú prísun kyslíku a tým dochádza k poškodeniu orgánov.

Preto je veľmi dôležitá pravidelná kontrola glykémie. Aj mierne zvýšenie glykémie (napr. na 10-13 mmol/l) môže pri dlhšom trvaní hemoglobín zvyšovať a zvyšovať tak aj riziko komplikácií.

Na zisťovanie glykovaného hemoglobínu sa používa viacero laboratórnych metód, ktoré udávajú výsledky v rôznych hodnotách. Najstaršou laboratórnou metodikou na určenie glykovaného hemoglobínu je metodika DCCT, ktorá udávala výsledky v %. Novšia metodika IFCC udávala výsledky tiež v %. Keďže práve z tohto dôvodu dochádzalo často k zlej interpretácii výsledkov, v roku 2013 bola vykonaná nová štandardizácia metodiky IFCC, ktorá určila, že jej výsledky budú udávané v celých číslach a v hodnotách mmol/l.

Komu sa však nechce si nad tým lámať hlavu a prepočítavať, môže použiť šikovnú online prevodovú kalkulačku: http://www.diab.cz/prepocet-hba1c .

Váš lekár by Vám však mal povedať výsledné číslo podľa štandardov, a teda žiadne prepočítavanie v tomto prípade nie je nutné.

Aké sú odporúčania?

To, aký by mal byť priemerný level glykovaného hemoglobínu závisí od viacerých faktorov. Väčšina odborníkov sa však zhoduje na tom, že by mal byť nižší ako 7 mmol/l.

Dr. Anne Peters, MD. to zhrnul takto: ,,Čo sa týka profesionálnych športovcov, príliš častý výskyt hypoglykémií by mohol limitovať ich športový výkon. Čo sa týka tehotných žien, výsledný level by mal byť nižší ako 6 mmol/l, pre starších ľudí môže platiť trochu vyššie číslo. Vo všeobecnosti si však myslím, že odporúčaná hodnota by sa mala pohybovať medzi 6,0 – 7,0 mmol/l. Štúdie ukazujú, že hocijaké priemerné hodnoty nižšie ako 7 mmol/l majú približne rovnaký dopad na (ne)vznik diabetických komplikácií. Osobne sa radšej stretávam s číslom 6,9 mmol/l a relatívne stabilnými glykémiami ako ak má niekto glykovaný hemoglobín 6,2 mmol/l a rozhádzané glykémie.“

Gary Scheiner, MS, CDE:

„Cieľový level priemerného glykovaného hemoglobínu by mal byť vždy „šitý na mieru“. Ak je napríklad diabetička tehotná, pokúšame sa o veľmi úzke a prísne rozmedzie čísel. Viac konzervatívni sme pri deťoch a starších ľuďoch. Niekto, kto trpí neuvedomením si hypoglykémie by si mal stanoviť cieľový priemerný hemoglobín vyšší ako niekto, kto hypoglykémiu vie detekovať a hneď na to reagovať. Takisto niekto, kto mal doteraz výsledný priemerný glykovaný hemoglobín v dvojciferných číslach, by si nemal dať ako cieľ hneď 6%. Je lepšie si stanoviť realistické a dosiahnuteľné ciele.“

V tabuľke nižšie si môžete pozrieť, s akou priemernou glykémiou sa spája Váš výsledný level glykovaného hemoglobínu.

zdroje:

http://www.diakar.cz/images/edukace/brozury/dia_slabikar_sk.pdf

https://diabetesstrong.com/how-to-lower-your-a1c/

Comments


© 2023 by Name of Site. Proudly created with Wix.com

  • Facebook Social Icon
  • YouTube Social  Icon
bottom of page